We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother WT-200CL Toner waste box, 50K pages for Brother HL-3040 CN
SKU
WT200CL
£23.96
£19.97
In stock
0 available
SKU: WT200CL
EAN: 4977766667036
The Brother WT-200CL Waste Toner Unit. Duty cycle of 50,000 pages.The Brother WT-200CL Waste Toner Unit. Duty cycle of 50,000 pages.
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
| Capacity | 50000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | WT200CL |
| EAN | 4977766667036 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine Brother WT-200CL Waste Toner Unit is compatible with a huge range of our laser printers. Designed to ensure that your documents are delivered quickly, efficiently and totally spotless, the WT-200CL helps to make maintaining your printer problem-free.
Compatible Printers: Brother HL-3075 CW, Brother MFC-9120 CN, Brother HL-3070 CW, Brother HL-3045 CN, Brother DCP-9010 CN, Brother MFC-9320 CW, Brother HL-3070 CN, Brother HL-3040 CN, Brother HL-3000 Series, Brother MFC-9125 CN, Brother MFC-9325 CW
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Page yield | 50000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Product type | Waste container |
| Weight & dimensions | |
| Width | 282 mm |
| Depth | 152 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 843 g |
| Dimensions (WxDxH) | 270 x 197 x 51 mm |
| Package weight | 1.23 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.23 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Page yield | 50000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 380 x 285 x 160 mm |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 114 kg |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 114 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 380 x 285 x 160 mm |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother WT-200CL Toner waste box, 50K...
£23.96
£19.97
|
Bestseller
Brother WT-220CL Toner waste box, 50K...
£19.20
£16.00
|
Hot Product
HP 3WT90A Toner waste box, 90K pages f...
£30.01
£25.01
|
Recommended
CTS Wholesale Remanufactured Brother T...
£19.54
£16.28
|
CTS Wholesale Remanufactured Brother T...
£19.54
£16.28
|
CTS Wholesale Remanufactured Brother T...
£19.54
£16.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WT200CL
|
WT220CL
|
3WT90A
|
TN230Y-REMAN
|
TN230M-REMAN
|
TN230BK-REMAN
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
HP
|
CTS Wholesale
|
CTS Wholesale
|
CTS Wholesale
|
| Colour |
no color
|
no color
|
no color
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
50000.00
|
50000.00
|
90000.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





