We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages ISO/IEC 19752 for Brother HL-2035
SKU
TN2005
£67.19
£55.99
In stock
0 available
SKU: TN2005
EAN: 4977766662376
The Brother TN-2005 Black Toner Cartridge. Prints 1,500 pages.The Brother TN-2005 Black Toner Cartridge. Prints 1,500 pages.
- Prints 1,500 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: HL-2035, Laser Toners & Cartridges, HL-2037, HL-2035 R, Black
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Brother |
| Capacity | 1500.00 |
| Colour | black |
| SKU | TN2005 |
| EAN | 4977766662376 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
With the Genuine Brother TN-2005 Black Toner Cartridge, you can enjoy fast print speeds, increased productivity and high impact graphics every time you print. Formulated in line with Brother’s high design specification, the TN-2005 cartridge can produce up to 1,500 vibrant, eye-catching pages.
Compatible Printers: Brother HL-2037, Brother HL-2035, Brother HL-2035 R
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 1500 pages |
| Compatibility | HL-2035 |
| Brand compatibility | Brother |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | China |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 360 mm |
| Package depth | 361 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 292 x 113 x 43 mm |
| Package weight | 992 g |
| Weight | 524 g |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 361 mm |
| Package weight | 992 g |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Country of origin | China |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Compatibility | HL-2035 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 357 x 167 x 122 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 18.9 cm |
| Pallet gross weight | 221 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 216 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother TN-2005 Toner-kit, 1.5K pages...
£67.19
£55.99
|
Recommended
HP Q6002A toner cartridge 1 pc(s) Orig...
£84.46
£70.38
|
Sharp MX-51GTBA Toner black, 40K pages...
£76.88
£64.07
|
Bestseller
Ricoh 841817 Toner black, 29.5K pages...
£84.40
£70.33
|
New
Ricoh 841853 Toner black, 33K pages fo...
£82.13
£68.44
|
Popular
Epson C13S050227/0227 Toner magenta, 5...
£95.22
£79.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TN2005
|
Q6002-67902
|
MX51GTBA
|
841817
|
841853
|
C13S050227
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Sharp
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Epson
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
Black
|
Black
|
Black
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
N/A
|
Ricoh
|
Ricoh
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
black
|
N/A
|
black
|
black
|
black
|
magenta
|
| Capacity |
1500.00
|
N/A
|
40000.00
|
29500.00
|
33000.00
|
5000.00
|





