We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother TC-4 Cutter blade for P-Touch E 100 Series/ VP
SKU
TC4
£5.52
£4.60
In stock
0 available
SKU: TC4
EAN: 4977766712217
The Brother TC4 Cutter Blade: Replacement cutter for your P-touch label printerThe Brother TC4 Cutter Blade: Replacement cutter for your P-touch label printer
- Replacement cutter blade
- High quality genuine Brother product
- Designed specifically for use with P-touch printers
Categories: P-Touch E 100 VP, P-Touch E 100 Series
| Colour | no color |
|---|---|
| SKU | TC4 |
| EAN | 4977766712217 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Make sure that your P-touch label printer continues to be quick, easy and convenient to use by replacing your dull cutter blade with this TC4 Tape Cutter Blade. By separating your labels out for you as you print, this blade ensures they always look as neat as possible.
Compatible Printers: Brother P-Touch E 100 Series, Brother P-Touch E 100 VP
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Compatibility | Brother PT-1000, PT-1010, PT-1100, PT-1120, PT-1130, PT-1160, PT-1170, PT-1190, PT-1200, PT-1280, PT-200, PT-D200, PT-D200VP, PT-D200BT, PT-D200DA, PT-D200MA, PT-D200SA, PT-E100, PT-H100, PT-D200WNVP, PT-H105, PT-H105WN, PT-E100VP |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 4 g |
| Package weight | 11 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 11 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Products per pallet | 1600 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 11.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 16 pc(s) |
| Pallet gross weight | 40.4 kg |
| Products per pallet | 1600 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Pallet gross weight | 40.4 kg |
| Products per pallet | 1600 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Brother TC-4 Cutter blade for P-Touch...
£5.52
£4.60
|
Hot Product
Brother TZE-131S DirectLabel black on...
£6.82
£5.68
|
Recommended
Brother TZE-631S DirectLabel black on...
£6.78
£5.65
|
Popular
Brother TZE-R231 DirectLabel black on...
£7.61
£6.34
|
Bestseller
Brother TZE-231S2 DirectLabel black on...
£6.85
£5.71
|
Brother TZE-R931 DirectLabel black on...
£7.60
£6.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TC4
|
TZE131S
|
TZE631S
|
TZER231
|
TZE231S2
|
TZER931
|
| Manufacturer |
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
Brother
|
| Colour |
no color
|
black transparent
|
black yellow
|
black white
|
black white
|
black silver
|





