We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-985M Ink cartridge magenta, 260 pages ISO/IEC 24711 4.8ml for Brother DCP-J 125
SKU
LC985M
£10.28
£8.57
In stock
0 available
SKU: LC985M
EAN: 4977766675437
The Brother LC985M Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 260 pages.The Brother LC985M Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 260 pages.
- LC985M Prints 260 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother magenta ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC985M original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC985 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC985VALBP
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 265 W, MFC-J 415 W, MFC-J 220, MFC-J 410, Colour, MFC-J 410 Series, DCP-J 125, DCP-J 515 W, DCP-J 140 W, DCP-J 315 W
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 260.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 4.80 |
| SKU | LC985M |
| EAN | 4977766675437 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC985M ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother DCP-J 140 W, Brother DCP-J 315 W, Brother MFC-J 415 W, Brother DCP-J 125, Brother MFC-J 265 W, Brother MFC-J 410 Series, Brother DCP-J 515 W, Brother MFC-J 220, Brother MFC-J 410
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-J220, MFC-J265W, MFC-J410, MFC-J415W, DCP-J125, DCP-J140W, DCP-J315W, DCP-J515W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Weight | 36 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 25 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 85 mm |
| Package weight | 54 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.1 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 217.8 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-985M Ink cartridge magenta,...
£10.28
£8.57
|
Hot Product
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.51
£11.26
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.40
£12.83
|
Canon 0624B001/CLI-8PC Ink cartridge l...
£15.40
£12.83
|
Bestseller
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£14.03
£11.69
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.75
£12.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC985M
|
1037B001
|
0623B001
|
0624B001
|
0622B001
|
1035B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Magenta
|
Yellow
|
Yellow
|
Photo cyan
|
Magenta
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
magenta
|
yellow
|
yellow
|
photocyan
|
magenta
|
cyan
|
| Content (ml) |
4.80
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
13.00
|
14.00
|
| Capacity |
260.00
|
930.00
|
530.00
|
5715.00
|
478.00
|
1150.00
|





