We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-980M Ink cartridge magenta, 260 pages ISO/IEC 24711 5.5ml for Brother DCP 145 C
SKU
LC980M
£10.25
£8.54
In stock
0 available
SKU: LC980M
EAN: 4977766659628
The Brother LC980M Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints 260 pages.The Brother LC980M Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints 260 pages.
- LC980M Prints 260 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother magenta ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC980M original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC980 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC980VALBP
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 260.00 |
| Colour | magenta |
| Content (ml) | 5.50 |
| SKU | LC980M |
| EAN | 4977766659628 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC980M ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-250 C, Brother DCP-190 Series, Brother DCP-167 C, Brother DCP-145 C, Brother DCP-375 CW, Brother MFC-297 C, Brother DCP-365 CN, Brother DCP-160 Series, Brother DCP-165 C, Brother MFC-290 C, Brother DCP-377 CW, Brother MFC-290 Series, Brother MFC-295 CN, Brother DCP-195 C, Brother DCP-163 C, Brother MFC-255 CW, Brother MFC-250 Series, Brother DCP-370 Series, Brother DCP-197 C, Brother DCP-373 CW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | Brother MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 35 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 86 mm |
| Package depth | 88 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 88 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 137 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 262.8 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-980M Ink cartridge magenta,...
£10.25
£8.54
|
Recommended
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.51
£11.26
|
Bestseller
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£14.03
£11.69
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.75
£12.29
|
Hot Product
Canon 0621B001/CLI-8C Ink cartridge cy...
£14.04
£11.70
|
Popular
Canon 0627B001/CLI-8G Ink cartridge gr...
£14.04
£11.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC980M
|
1037B001
|
0622B001
|
1035B001
|
0621B001
|
0627B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Magenta
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Green
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
magenta
|
yellow
|
magenta
|
cyan
|
cyan
|
green
|
| Content (ml) |
5.50
|
14.00
|
13.00
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
| Capacity |
260.00
|
930.00
|
478.00
|
1150.00
|
420.00
|
5845.00
|





