We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-980C Ink cartridge cyan, 260 pages ISO/IEC 24711 5.5ml for Brother DCP 145 C
SKU
LC980C
£10.25
£8.54
In stock
0 available
SKU: LC980C
EAN: 4977766659598
The Brother LC980C Cyan Ink Cartridge – Single Pack. Prints 260 pages.The Brother LC980C Cyan Ink Cartridge – Single Pack. Prints 260 pages.
- LC980C Prints 260 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cyan ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC980C original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC980 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC980VALBP
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Capacity | 260.00 |
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 5.50 |
| SKU | LC980C |
| EAN | 4977766659598 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC980C ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-250 Series, Brother DCP-370 Series, Brother DCP-377 CW, Brother DCP-167 C, Brother DCP-197 C, Brother MFC-297 C, Brother DCP-190 Series, Brother DCP-160 Series, Brother DCP-165 C, Brother DCP-375 CW, Brother MFC-255 CW, Brother DCP-373 CW, Brother DCP-163 C, Brother DCP-145 C, Brother MFC-290 C, Brother DCP-365 CN, Brother MFC-295 CN, Brother DCP-195 C, Brother MFC-250 C, Brother MFC-290 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 260 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Weight | 35 g |
| Height | 121 mm |
| Depth | 86 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 91 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 50 g |
| Package width | 91 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 5 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 17.7 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 263.5 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-980C Ink cartridge cyan, 26...
£10.25
£8.54
|
Recommended
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.48
£11.23
|
Bestseller
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£13.99
£11.66
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.75
£12.29
|
Hot Product
Canon 0621B001/CLI-8C Ink cartridge cy...
£13.99
£11.66
|
Popular
Canon 0627B001/CLI-8G Ink cartridge gr...
£14.02
£11.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC980C
|
1037B001
|
0622B001
|
1035B001
|
0621B001
|
0627B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Cyan
|
Yellow
|
Magenta
|
Cyan
|
Cyan
|
Green
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
cyan
|
yellow
|
magenta
|
cyan
|
cyan
|
green
|
| Content (ml) |
5.50
|
14.00
|
13.00
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
| Capacity |
260.00
|
930.00
|
478.00
|
1150.00
|
420.00
|
5845.00
|





