We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-980BK Ink cartridge black, 300 pages ISO/IEC 24711 6ml for Brother DCP 145 C
SKU
LC980BK
£18.79
£15.66
In stock
0 available
SKU: LC980BK
EAN: 4977766659567
The Brother LC980BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 300 pages.The Brother LC980BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints about 300 pages.
- LC980BK Prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC980BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC980 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC980VALBP
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 6.00 |
| SKU | LC980BK |
| EAN | 4977766659567 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC980BK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-295 CN, Brother DCP-167 C, Brother DCP-373 CW, Brother DCP-197 C, Brother DCP-145 C, Brother DCP-365 CN, Brother MFC-297 C, Brother MFC-290 C, Brother MFC-250 C, Brother DCP-165 C, Brother DCP-195 C, Brother DCP-377 CW, Brother DCP-370 Series, Brother DCP-160 Series, Brother MFC-255 CW, Brother DCP-190 Series, Brother MFC-290 Series, Brother MFC-250 Series, Brother DCP-375 CW, Brother DCP-163 C
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Compatibility | Brother MFC-250C, DCP-145C, MFC-255CW, MFC-290C, MFC-295CN, DCP-165C, DCP-195C, DCP-375CW, DCP-365CN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity outer carton | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Quantity outer carton | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 24 mm |
| Weight | 45 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 86 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 130 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 1 pc(s) |
| Country of origin | Philippines |
| Package dimensions (WxDxH) | 86 x 25 x 123 mm |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 17.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 294.5 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-980BK Ink cartridge black,...
£18.79
£15.66
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Popular
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
£15.40
£12.83
|
Bestseller
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£26.93
£22.44
|
Canon 2145B001/PG-37 Printhead cartrid...
£16.38
£13.65
|
Recommended
Canon 0615B001/PG-40 Printhead cartrid...
£20.72
£17.27
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC980BK
|
C6602A
|
0620B001
|
C9351AE
|
2145B001
|
0615B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Content (ml) |
6.00
|
18.00
|
13.00
|
5.00
|
11.00
|
16.00
|
| Capacity |
300.00
|
N/A
|
400.00
|
190.00
|
219.00
|
N/A
|





