We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-527XLVAL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y high-capacity 3500pg + 3x2000 pg Pack=4 for Brother MFC-J 4350
SKU
LC527XLVAL
£148.38
£123.65
In stock
0 available
SKU: LC527XLVAL
EAN: 4977766842211
Genuine Brother LC527XLVAL high yield black, cyan, magenta and yellow ink cartridges – multipack. Each colour cartridge prints 2,000 pages, black cartridge prints 3,000 pages.Genuine Brother LC527XLVAL high yield black, cyan, magenta and yellow ink cartridges – multipack. Each colour cartridge prints 2,000 pages, black cartridge prints 3,000 pages.
- High quality genuine Brother LC527XLVAL ink cartridge multipack
- Black cartridge prints 3,000 pages. Cyan, magenta and yellow each print 2,000 pages each in accordance with ISO/IEC 24711
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527VAL original ink cartridges protects your printer warranty
Categories: Ink Cartridges, Assorted, MFC-J 4550 DW, MFC-J 4350 DW
| SKU | LC527XLVAL |
|---|---|
| EAN | 4977766842211 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527XLVAL high yield multipack (including black, cyan, yellow and magenta pigment ink cartridges), is formulated to produce vibrant colours and sharp text. Whether you are printing images, presentations, or documents, they enhance overall print quality.Brother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.Genuine Brother LC527XLVAL ink cartridges – worth it every time.
Compatible Printers: Brother MFC-J 4350 DW, Brother MFC-J 4550 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Value pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 2000 pages |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Product colour | Multicolour |
| Package type | Hanging box |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Package type | Hanging box |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 60 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 111 mm |
| Depth | 75 mm |
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 109.5 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 131 mm |
| Package weight | 350 g |
| Package width | 75 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 109.5 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC-527XLVAL Ink cartridge mult...
£148.38
£123.65
|
Popular
Canon 4868B018/PGI-29 Ink cartridge mu...
£174.35
£145.29
|
Epson C13T35964010/35XL Ink cartridge...
£184.51
£153.76
|
Recommended
Epson C13T34764010/34XL Ink cartridge...
£138.96
£115.80
|
New
Epson C13T35994010/35XL/35 Ink cartrid...
£138.41
£115.34
|
Hot Product
Epson C13T02G74010/202XL Ink cartridge...
£115.76
£96.47
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC527XLVAL
|
4868B018
|
C13T35964010
|
C13T34764010
|
C13T35994010
|
C13T02G74010
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Value pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Canon
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
Epson
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
photoblack blackmatte gray photogray darkgray opti
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
black cyan magenta yellow
|
black photoblack cyan magenta yellow
|





