We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-426VAL Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y 3000pg + 3x1500pg Pack=4 for Brother MFC-J 4335
SKU
LC426VAL
£79.80
£66.50
In stock
0 available
SKU: LC426VAL
EAN: 4977766817332
The Brother LC426VAL black, cyan, magenta and yellow ink cartridges multipack. Each colour cartridge prints 1500 pages, black cartridge prints 3000 pages.The Brother LC426VAL black, cyan, magenta and yellow ink cartridges multipack. Each colour cartridge prints 1500 pages, black cartridge prints 3000 pages.
- Black cartridge prints 3000 pages and colour cartridges print 1500 pages
- High quality genuine Brother LC426VAL ink cartridge multipack
- More economical than single pack purchases, reducing your cost per page
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC426 original ink cartridges protects your printer warranty
- Smart cartridge design enables full visibility of remaining ink
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Type | Original |
| SKU | LC426VAL |
| EAN | 4977766817332 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother LC426VAL multipack (including black, cyan, yellow and magenta ink cartridges), with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC426VAL ink cartridges - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 4535 DW, Brother MFC-J 4335 DW, Brother MFC-J 4340 DW, Brother MFC-J 4540 DW XL, Brother Mini 19 Biz-Step, Brother MFC-J 4540 DWT, Brother MFC-J 4535 DW XL, Brother MFC-J 4540 DW, Brother MFC-J 4335 DW XL, Brother MFC-J 4340 DWE Ecopro, Brother MFC-J 4540 Series
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | MFCJ4340DW MFC-J4540DW MFC-J4540DWXL |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 305 g |
| Height | 150 mm |
| Depth | 142 mm |
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 340 g |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 98 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 224 mm |
| Package weight | 340 g |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 98 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 640 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 20 pc(s) |
| Pallet gross weight | 264.4 kg |
| Products per pallet | 640 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 160 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC-426VAL Ink cartridge multi...
£79.80
£66.50
|
Hot Product
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
Recommended
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£116.72
£97.27
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
£69.38
£57.82
|
Popular
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
£101.46
£84.55
|
New
Canon 1034B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
£71.57
£59.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC426VAL
|
C9383A
|
C9407A
|
80D2966
|
C13T26364010
|
1034B013
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
cyan magenta
|
photoblack gray light
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
photoblack cyan magenta yellow gray
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





