We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-421BK Ink cartridge black, 200 pages for Brother DCP-J 1050
SKU
LC421BK
£13.33
£11.11
In stock
0 available
SKU: LC421BK
EAN: 4977766810364
The Brother LC421BK black ink cartridge – single pack. Prints 200 pages.The Brother LC421BK black ink cartridge – single pack. Prints 200 pages.
- LC421BK Prints 200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother black ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC421BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC421 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC421VALBP
Categories: Ink Cartridges, Black, MFC-J 1010 DW, DCP-J 1050 DW, DCP-J 1800 DW, DCP-J 1140 DW
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 200.00 |
| Colour | black |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC421BK |
| EAN | 4977766810364 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother black LC421BK Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC421BK ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother DCP-J 1800 DW, Brother DCP-J 1140 DW, Brother MFC-J 1010 DW, Brother DCP-J 1050 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 0 pages |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | DCP-J1050DW DCP-J1140DW MFC-J1010DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 20 mm |
| Weight | 43 g |
| Height | 85 mm |
| Depth | 70 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 29 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 93 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 29 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 187.4 kg |
| Products per pallet | 3500 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 35 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC-421BK Ink cartridge black,...
£13.33
£11.11
|
Hot Product
HP C6602A Printhead cartridge black 18...
£17.05
£14.21
|
Popular
Canon 0620B001/CLI-8BK Ink cartridge b...
£15.40
£12.83
|
New
HP 51604A Printhead cartridge black fo...
£14.51
£12.09
|
Canon 1034B001/PGI-9PBK Ink cartridge...
£14.82
£12.35
|
Recommended
Canon 1033B001/PGI-9MBK Ink cartridge...
£14.14
£11.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC421BK
|
C6602A
|
0620B001
|
51604A
|
1034B001
|
1033B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Matte black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
photoblack
|
blackmatte
|
| Content (ml) |
N/A
|
18.00
|
13.00
|
3.00
|
14.00
|
14.00
|
| Capacity |
200.00
|
N/A
|
400.00
|
500.00
|
530.00
|
630.00
|





