We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-227XLVALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x1.2K pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother MFC-J 4420
SKU
LC227XLVALBP
£88.67
£73.89
In stock
0 available
SKU: LC227XLVALBP
EAN: 5014047567001
The Brother LC227XLVALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridge Multipack. Each cartridge prints 1,200 pages.The Brother LC227XLVALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridge Multipack. Each cartridge prints 1,200 pages.
- Each cartridge prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 4425 DW, Assorted, MFC-J 4625 DW, MFC-J 4420 DW, MFC-J 4620 DW, DCP-J 4120 DW
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC227XLVALBP |
| EAN | 5014047567001 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Purchase this value LC227XLVALBP Multipack to save on genuine Brother cartridges. Containing the high yield LC227XLBK, LC225XLC, LC225XLM and LC225XLY cartridges, it enables you to conveniently replenish your printer with each type of ink for less, ensuring that your machine continues to deliver the best possible results.
Compatible Printers: Brother MFC-J 4420 DW, Brother MFC-J 4625 DW, Brother MFC-J 4620 DW, Brother DCP-J 4120 DW, Brother MFC-J 4425 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-J4120DW MFC-J4420DW MFC-J4620DW MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Weight | 233 g |
| Height | 179 mm |
| Depth | 218 mm |
| Package weight | 305 g |
| Package type | Blister |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 305 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother LC-227XLVALBP Ink cartridge mu...
£88.67
£73.89
|
Bestseller
HP C9383A/72 Printhead magenta + cyan...
£110.03
£91.69
|
Recommended
HP C9407A/70 Printhead foto black + gr...
£116.72
£97.27
|
Epson C13T26364010/26XL Ink cartridge...
£101.46
£84.55
|
New
Canon 1034B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
£71.57
£59.64
|
Hot Product
Epson C13T08074011/T0807 Ink cartridge...
£75.48
£62.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC227XLVALBP
|
C9383A
|
C9407A
|
C13T26364010
|
1034B013
|
C13T08074011
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
Epson
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
cyan magenta
|
photoblack gray light
|
black cyan magenta yellow
|
photoblack cyan magenta yellow gray
|
black cyan magenta yellow photocyan photomagenta
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
130.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Capacity |
1200.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
220.00
|





