We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-227XLBK Ink cartridge black, 1.2K pages ISO/IEC 24711 25ml for Brother MFC-J 4420
SKU
LC227XLBK
£31.85
£26.54
In stock
0 available
SKU: LC227XLBK
EAN: 4977766735940
The Brother LC227XLBK High Yield Black Ink Cartridge Single Pack. The black cartridge prints 1,200 pages.The Brother LC227XLBK High Yield Black Ink Cartridge Single Pack. The black cartridge prints 1,200 pages.
- Prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC227XLBK original high yield ink cartridge protects your printer warranty
- The LC227XL / LC225XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page even further - LC227XLVALBP
Categories: Ink Cartridges, Black, MFC-J 4425 DW, MFC-J 4625 DW, MFC-J 4420 DW, MFC-J 4620 DW, DCP-J 4120 DW
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 25.00 |
| SKU | LC227XLBK |
| EAN | 4977766735940 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother ink cartridges are designed to work perfectly with our printers, giving you excellent results and value for money.
Compatible Printers: Brother DCP-J 4120 DW, Brother MFC-J 4425 DW, Brother MFC-J 4625 DW, Brother MFC-J 4420 DW, Brother MFC-J 4620 DW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 30 mm |
| Weight | 64 g |
| Height | 120 mm |
| Depth | 91 mm |
| Package weight | 97 g |
| Package type | Blister |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Packaging data | |
| Package weight | 97 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 190 kg |
| Products per pallet | 2000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-227XLBK Ink cartridge black...
£31.85
£26.54
|
Hot Product
HP C9351AE/21 Printhead cartridge blac...
£25.38
£21.15
|
Popular
Canon 8049B001/PGI-555PGBKXXL Ink cart...
£28.97
£24.14
|
Bestseller
HP CH563EE/301XL Printhead cartridge b...
£47.70
£39.75
|
New
Epson C13T15774010/T1577 Ink cartridge...
£31.80
£26.50
|
Epson C13T15784010/T1578 Ink cartridge...
£34.33
£28.61
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC227XLBK
|
C9351AE
|
8049B001
|
CH563EE
|
C13T15774010
|
C13T15784010
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Canon
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Light Black
|
Matte black
|
| Brand compatibility |
Brother
|
HP
|
N/A
|
HP
|
Epson
|
Epson
|
| Colour |
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
blackmatte
|
| Content (ml) |
25.00
|
5.00
|
37.00
|
8.00
|
25.90
|
25.90
|
| Capacity |
1200.00
|
190.00
|
N/A
|
430.00
|
23000.00
|
N/A
|





