We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-223Y Ink cartridge yellow, 550 pages ISO/IEC 24711 5.9ml for Brother DCP-J 562/MFC-J 4420/MFC-J 5320
SKU
LC223Y
£14.66
£12.22
In stock
0 available
SKU: LC223Y
EAN: 4977766735926
The Brother LC223Y Yellow Ink Cartridge – Single Pack. Prints 550 pages.The Brother LC223Y Yellow Ink Cartridge – Single Pack. Prints 550 pages.
- LC223Y Prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC223Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC223 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC223VALBP
Categories: Ink Cartridges, Colour, MFC-J 4425 DW, MFC-J 5620 DW, MFC-J 5625 DW, MFC-J 5720 DW, MFC-J 5320 DW, MFC-J 4625 DW, MFC-J 4420 DW, MFC-J 4620 DW, MFC-J 680 DW, MFC-J 880 DW, MFC-J 480 DW, MFC-J 1150 DW, MFC-J 5600 Series, MFC-J 1180 DWT, MFC-J 1170 DW, MFC-J 1100 Series, MFC-J 1140 W, DCP-J 4120 DW, DCP-J 562 DW
| Printing colours | Yellow |
|---|---|
| Capacity | 550.00 |
| Colour | yellow |
| Content (ml) | 5.90 |
| SKU | LC223Y |
| EAN | 4977766735926 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC223Y ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 1140 W, Brother MFC-J 5720 DW, Brother MFC-J 680 DW, Brother MFC-J 4425 DW, Brother MFC-J 1170 DW, Brother MFC-J 5320 DW, Brother MFC-J 1180 DWT, Brother MFC-J 5625 DW, Brother MFC-J 1100 Series, Brother MFC-J 5600 Series, Brother MFC-J 5620 DW, Brother MFC-J 1150 DW, Brother MFC-J 4625 DW, Brother MFC-J 4420 DW, Brother MFC-J 880 DW, Brother DCP-J 562 DW, Brother MFC-J 4620 DW, Brother MFC-J 480 DW, Brother DCP-J 4120 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Printing colours | Yellow |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | Brother MFC-J4420DW, MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Yellow |
| Paper dimensions | A4 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178 mm |
| Weight | 41 g |
| Height | 122 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Packaging data | |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 53 g |
| Package width | 115 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 25 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | A4 |
| Page yield footnote | ISO / IEC 24711 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 250.2 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC-223Y Ink cartridge yellow,...
£14.66
£12.22
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.48
£11.23
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.40
£12.83
|
Canon 0624B001/CLI-8PC Ink cartridge l...
£15.40
£12.83
|
Hot Product
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£13.99
£11.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC223Y
|
1037B001
|
0623B001
|
0624B001
|
2146B001
|
0622B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Yellow
|
Yellow
|
Yellow
|
Photo cyan
|
N/A
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
yellow
|
yellow
|
yellow
|
photocyan
|
color
|
magenta
|
| Content (ml) |
5.90
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
9.00
|
13.00
|
| Capacity |
550.00
|
930.00
|
530.00
|
5715.00
|
207.00
|
478.00
|





