We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1280XLM Ink cartridge magenta high-capacity, 1.2K pages ISO/IEC 24711 for Brother MFC-J 6510
SKU
LC1280XLM
£22.84
£19.03
In stock
0 available
SKU: LC1280XLM
EAN: 4977766694063
The Brother LC1280XLM Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints 1,200 pages.The Brother LC1280XLM Magenta Ink Cartridge – Single Pack. Prints 1,200 pages.
- 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 6710 DW, MFC-J 6910 DW, MFC-J 5910 DW, MFC-J 6510 DW, Colour
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 1200.00 |
| Colour | magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC1280XLM |
| EAN | 4977766694063 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Looking for a replacement print cartridge that lasts longer but don’t want to compromise on quality? Then chose this genuine LC1280XLM High Yield Ink Cartridge in Magenta – designed to offer a lower cost per page but the same great quality results you expect from Brother.
Compatible Printers: Brother MFC-J 6710 DW, Brother MFC-J 5910 DW, Brother MFC-J 6910 DW, Brother MFC-J 6510 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Compatibility | MFC-J5910DW, MFC-J6510DW, MFC-J6710DW, MFC-J6910DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Philippines |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 49 g |
| Height | 123 mm |
| Depth | 85 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Package width | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.6 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 255 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Brother LC-1280XLM Ink cartridge magen...
£22.84
£19.03
|
Recommended
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Popular
Canon 2971B001/CL-513 Printhead cartri...
£28.03
£23.36
|
Hot Product
Canon 2972B001/CL-511 Printhead cartri...
£22.87
£19.06
|
Lexmark 14N0849 ink cartridge 3 pc(s)...
£31.50
£26.25
|
Bestseller
Canon 6444B001/CLI-551CXL Ink cartridg...
£18.29
£15.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1280XLM
|
2146B001
|
2971B001
|
2972B001
|
14N0849
|
6444B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Lexmark
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Multi pack
|
Single pack
|
| Printing colours |
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Photo cyan
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Canon
|
| Colour |
magenta
|
color
|
color
|
color
|
N/A
|
cyan
|
| Content (ml) |
N/A
|
9.00
|
13.00
|
9.00
|
N/A
|
11.00
|
| Capacity |
1200.00
|
207.00
|
349.00
|
244.00
|
N/A
|
695.00
|





