We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-123C Ink cartridge cyan, 600 pages ISO/IEC 24711 5.9ml for Brother DCP-J 132/MFC-J 4510/MFC-J 6920
SKU
LC123C
£15.65
£13.04
In stock
0 available
SKU: LC123C
EAN: 4977766713900
The Brother LC123C Cyan Ink Cartridge – Single Pack. Prints 600 pages.The Brother LC123C Cyan Ink Cartridge – Single Pack. Prints 600 pages.
- LC123C Prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cyan ink cartridge
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother LC123C original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC123 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC123VALBP
Categories: Ink Cartridges, MFC-J 4510 DW, MFC-J 4710 DW, MFC-J 4610 DW, MFC-J 4410 DW, MFC-J 470 DW, MFC-J 870 DW, MFC-J 475 DW, Colour, MFC-J 650 DW, MFC-J 4310 DW, MFC-J 6720 DW, MFC-J 6520 DW, MFC-J 6920 DW, MFC-J 245, MFC-J 470 Series, DCP-J 4110 DW, DCP-J 152 W, DCP-J 152 WR, DCP-J 132 W, DCP-J 4110 W, DCP-J 552 DW, DCP-J 172 W, DCP-J 752 DW, DCP-J 150 Series
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Capacity | 600.00 |
| Colour | cyan |
| Content (ml) | 5.90 |
| SKU | LC123C |
| EAN | 4977766713900 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC123C ink cartridge - worth it every time
Compatible Printers: Brother MFC-J 650 DW, Brother DCP-J 552 DW, Brother MFC-J 470 DW, Brother MFC-J 4510 DW, Brother MFC-J 6720 DW, Brother MFC-J 6920 DW, Brother DCP-J 4110 DW, Brother DCP-J 132 W, Brother MFC-J 4710 DW, Brother DCP-J 752 DW, Brother DCP-J 172 W, Brother MFC-J 870 DW, Brother DCP-J 152 W, Brother MFC-J 4610 DW, Brother MFC-J 4310 DW, Brother MFC-J 245, Brother MFC-J 6520 DW, Brother MFC-J 4410 DW, Brother MFC-J 475 DW, Brother MFC-J 470 Series, Brother DCP-J 4110 W, Brother DCP-J 150 Series, Brother DCP-J 152 WR
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 35 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 90 mm |
| Package depth | 94 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 132 mm |
| Package height | 26 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 94 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package width | 132 mm |
| Package height | 26 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 15.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 216 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Country of origin | Philippines |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother LC-123C Ink cartridge cyan, 60...
£15.65
£13.04
|
Canon 1037B001/PGI-9Y Ink cartridge ye...
£13.48
£11.23
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.40
£12.83
|
Canon 0624B001/CLI-8PC Ink cartridge l...
£15.40
£12.83
|
Hot Product
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Recommended
Canon 0622B001/CLI-8M Ink cartridge ma...
£13.99
£11.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC123C
|
1037B001
|
0623B001
|
0624B001
|
2146B001
|
0622B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Cyan
|
Yellow
|
Yellow
|
Photo cyan
|
N/A
|
Magenta
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
cyan
|
yellow
|
yellow
|
photocyan
|
color
|
magenta
|
| Content (ml) |
5.90
|
14.00
|
13.00
|
13.00
|
9.00
|
13.00
|
| Capacity |
600.00
|
930.00
|
530.00
|
5715.00
|
207.00
|
478.00
|





