We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-121BK Ink cartridge black, 300 pages ISO/IEC 24711 7.1ml for Brother DCP-J 132/MFC-J 285
SKU
LC121BK
£18.10
£15.08
In stock
0 available
SKU: LC121BK
EAN: 4977766723183
The Brother LC121BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 300 pages.The Brother LC121BK Black Ink Cartridge – Single Pack. Prints 300 pages.
- Prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Using this Brother LC121BK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC121 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC121VALBP
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black |
| Content (ml) | 7.10 |
| SKU | LC121BK |
| EAN | 4977766723183 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
This replacement LC121BK Ink Cartridge in Black has been designed to provide impressive results every time you print. As a genuine Brother supply, it’s simple to install and guaranteed to be 100% compatible with your printer.
Compatible Printers: Brother DCP-J 752 DW, Brother DCP-J 172 W, Brother MFC-J 470 DW, Brother MFC-J 470 Series, Brother MFC-J 970 DW, Brother MFC-J 650 DW, Brother MFC-J 285 DW, Brother DCP-J 152 W, Brother DCP-J 552 DW, Brother DCP-J 132 W, Brother MFC-J 875 DW, Brother MFC-J 475 DW, Brother MFC-J 245, Brother DCP-J 152 WR, Brother DCP-J 150 Series, Brother MFC-J 870 DW
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | LC-121BK |
| Brand compatibility | Brother |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-J752DW, MFC-J870DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Philippines |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Weight | 42 g |
| Height | 145 mm |
| Depth | 24 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package weight | 61 g |
| Package width | 125 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Print quality | |
|---|---|
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Packaging data | |
| Package depth | 95 mm |
| Package weight | 61 g |
| Package width | 125 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 30 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Other features | |
| Page yield footnote | ISO 24711 |
| Country of origin | Philippines |
| Logistics data | |
| Country of origin | Philippines |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 237 kg |
| Products per pallet | 3000 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 30 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Brother LC-121BK Ink cartridge black,...
£18.10
£15.08
|
Popular
Canon 0623B001/CLI-8Y Ink cartridge ye...
£15.40
£12.83
|
Recommended
Canon 0624B001/CLI-8PC Ink cartridge l...
£15.40
£12.83
|
Bestseller
Canon 2146B001/CL-38 Printhead cartrid...
£21.06
£17.55
|
Canon 1035B001/PGI-9C Ink cartridge cy...
£14.75
£12.29
|
Canon 1040B001/PGI-9R Ink cartridge re...
£14.75
£12.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC121BK
|
0623B001
|
0624B001
|
2146B001
|
1035B001
|
1040B001
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
Canon
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
Yellow
|
Photo cyan
|
N/A
|
Cyan
|
Red
|
| Brand compatibility |
Brother
|
Canon
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
| Colour |
black
|
yellow
|
photocyan
|
color
|
cyan
|
red
|
| Content (ml) |
7.10
|
13.00
|
13.00
|
9.00
|
14.00
|
14.00
|
| Capacity |
300.00
|
530.00
|
5715.00
|
207.00
|
1150.00
|
1600.00
|





