We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-2400 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2310
SKU
DR2400
£80.58
£67.15
In stock
0 available
SKU: DR2400
EAN: 4977766779470
Brother DR-2400 Replacement Drum Unit, delivering up to 12,000 pagesBrother DR-2400 Replacement Drum Unit, delivering up to 12,000 pages
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
| Capacity | 12000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| SKU | DR2400 |
| EAN | 4977766779470 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer, The DR-2400 Drum Unit ensures that your printer's able to continue delivering top quality results. Ensuring that your important documents are reproduced with all the clarity they deserve. Compatible with a range of printers, our easy to install drum units will help you keep on printing.
Compatible Printers: Brother DCP-L 2530 DW, Brother HL-L 2375 DW, Brother MFC-L 2710 DN, Brother DCP-L 2537 DW, Brother MFC-L 2710 Series, Brother MFC-L 2750 DW, Brother HL-L 2357 DW, Brother MFC-L 2735 DW, Brother MFC-L 2710 DW, Brother MFC-L 2730 DW, Brother DCP-L 2550 DN, Brother HL-L 2310 D, Brother DCP-L 2510 D, Brother HL-L 2350 DW, Brother HL-L 2370 DN, Brother MFC-L 2710 DWF
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | HL-L2310D HL-L2350DW HL-L2357DW HL-L2370DN HL-L2375DW DCP-L2510D DCP-L2530DW DCP-L2537DW DCP-L2550DN MFC-L2710DN MFC-L2710DW MFC-L2730DW MFC-L2750DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 124 mm |
| Depth | 172 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 490 g |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 629 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 629 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Pallet gross weight | 108 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother DR-2400 Drum kit, 12K pages fo...
£80.58
£67.15
|
Popular
HP CB387A/824A Drum kit magenta, 23K p...
£82.52
£68.77
|
Xerox 013R00658 Drum kit yellow, 51K p...
£104.75
£87.29
|
Recommended
Xerox 013R00659 Drum kit magenta, 51K...
£117.44
£97.87
|
Hot Product
HP CE314A/126A Drum kit, 14K pages ISO...
£112.46
£93.72
|
New
Konica Minolta A2XN0RD/DR-512K Drum bl...
£112.68
£93.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR2400
|
CB387A
|
013R00658
|
013R00659
|
CE314A
|
A2XN0RD
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
Konica Minolta
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Multipack |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Colour |
no color
|
magenta
|
yellow
|
magenta
|
no color
|
black
|
| Capacity |
12000.00
|
23000.00
|
51000.00
|
51000.00
|
14000.00
|
120000.00
|





