We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages for Brother HL-L 2300
SKU
DR2300
£82.10
£68.42
In stock
0 available
SKU: DR2300
EAN: 4977766739047
The Genuine Brother DR2300 Black Drum Unit – Single Pack. Prints 12,000 pages.The Genuine Brother DR2300 Black Drum Unit – Single Pack. Prints 12,000 pages.
- Delivers 12,000 pages printing black (at one page per job)
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
Categories: Drum Units, Unspecified, HL-L 2321 D, HL-L 2360 DW, HL-L 2340 DW, HL-L 2380 DW, HL-L 2361 DN, HL-L 2320 D, HL-L 2365 DW, HL-L 2360 DN, HL-L 2300 D, MFC-L 2720 DW, MFC-L 2700 DW, MFC-L 2703 DW, MFC-L 2740 CW, MFC-L 2701, MFC-L 2700 DN, MFC-L 2701 DW, MFC-L 2740 DW, DCP-L 2500 D, DCP-L 2540 DN, DCP-L 2560 CDW, DCP-L 2560 DW, DCP-L 2560 DN, DCP-L 2560 Series, DCP-L 2520 DW, DCP-L 2700 DW, DCP-L 2560 CDN
| Capacity | 12000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| SKU | DR2300 |
| EAN | 4977766739047 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR2300 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
Compatible Printers: Brother DCP-L 2560 DW, Brother HL-L 2380 DW, Brother MFC-L 2720 DW, Brother MFC-L 2700 DW, Brother HL-L 2320 D, Brother DCP-L 2560 Series, Brother HL-L 2300 D, Brother MFC-L 2740 DW, Brother MFC-L 2701, Brother HL-L 2361 DN, Brother MFC-L 2701 DW, Brother HL-L 2360 DN, Brother MFC-L 2740 CW, Brother MFC-L 2700 DN, Brother DCP-L 2700 DW, Brother HL-L 2321 D, Brother DCP-L 2540 DN, Brother MFC-L 2703 DW, Brother DCP-L 2500 D, Brother DCP-L 2560 CDW, Brother DCP-L 2560 DN, Brother DCP-L 2560 CDN, Brother HL-L 2360 DW, Brother HL-L 2340 DW, Brother DCP-L 2520 DW, Brother HL-L 2365 DW
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Compatibility | Brother HL-L2300D / HL-L2340DW / HL-L2360DN / HL-L-2365DW / DCP-L2500D / DCP-L2520DW / DCP-L2540DN / DCP-L2560DW / MFC-L2700DW / MFC-L2720DW / MFC-L2740DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 222 mm |
| Depth | 111 mm |
| Height | 353 mm |
| Weight | 471 g |
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 640 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 358 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 112 mm |
| Package weight | 640 g |
| Technical details | |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 15.9 cm |
| Pallet gross weight | 102.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother DR-2300 Drum kit, 12K pages fo...
£82.10
£68.42
|
Popular
HP CB387A/824A Drum kit magenta, 23K p...
£82.52
£68.77
|
Xerox 013R00658 Drum kit yellow, 51K p...
£104.75
£87.29
|
Recommended
Xerox 013R00659 Drum kit magenta, 51K...
£117.44
£97.87
|
Hot Product
HP CE314A/126A Drum kit, 14K pages ISO...
£112.46
£93.72
|
New
Konica Minolta A2XN0RD/DR-512K Drum bl...
£112.68
£93.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR2300
|
CB387A
|
013R00658
|
013R00659
|
CE314A
|
A2XN0RD
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
Konica Minolta
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Multipack |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Colour |
no color
|
magenta
|
yellow
|
magenta
|
no color
|
black
|
| Capacity |
12000.00
|
23000.00
|
51000.00
|
51000.00
|
14000.00
|
120000.00
|





