We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-2200 Drum kit, 12K pages for Brother Fax 2840/HL-2130/HL-2240
- Delivers up to 12,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
| Capacity | 12000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| Type | Original |
| SKU | DR2200 |
| EAN | 4977766682923 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Compatible Printers: Brother MFC-7470 D, Brother DCP-7060 N, Brother MFC-7360 N, Brother Fax 2950, Brother HL-2250 DN, Brother MFC-7362 N, Brother HL-2240, Brother DCP-7057, Brother DCP-7057 E, Brother HL-2240 L, Brother Fax 2840, Brother MFC-7360 Ne, Brother Fax 2940, Brother HL-2250 DNR, Brother HL-2240 Series, Brother MFC-7860 DN, Brother HL-2275 DW, Brother HL-2140 R, Brother HL-2200 Series, Brother MFC-7860 DW, Brother HL-2130, Brother HL-2230, Brother Fax 2845, Brother DCP-7070 DW, Brother DCP-7060 D, Brother DCP-7055, Brother DCP-7055 W, Brother HL-2240 DR, Brother HL-2135 W, Brother HL-2215, Brother HL-2240 D, Brother HL-2132 R, Brother HL-2270 DW, Brother DCP-7065 DN, Brother HL-2280 DW, Brother HL-2220, Brother HL-2132, Brother MFC-7460 DN, Brother HL-2130 R
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Compatibility | FAX-2840, FAX-2845, FAX-2940, HL-2130, HL-2135W, HL-2240D, HL-2240, HL-2250DN, HL-2270DW, DCP-7055, DCP-7055W, DCP-7060D, DCP-7065DN, DCP-7070DW, MFC-7360N, MFC-7460DN, MFC-7860DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117 mm |
| Depth | 231 mm |
| Height | 366 mm |
| Weight | 460 g |
| Dimensions (WxDxH) | 288 x 185 x 50 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 231 mm |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package weight | 720 g |
| Packaging data | |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package weight | 720 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Page yield | 12000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 288 x 185 x 50 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 366 x 117 x 231 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Pallet gross weight | 101.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 108 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother DR-2200 Drum kit, 12K pages fo...
£87.38
£72.82
|
Popular
HP CB387A/824A Drum kit magenta, 23K p...
£82.52
£68.77
|
Xerox 013R00658 Drum kit yellow, 51K p...
£104.75
£87.29
|
Recommended
Xerox 013R00659 Drum kit magenta, 51K...
£117.44
£97.87
|
Hot Product
HP CE314A/126A Drum kit, 14K pages ISO...
£112.46
£93.72
|
New
Konica Minolta A2XN0RD/DR-512K Drum bl...
£112.68
£93.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR2200
|
CB387A
|
013R00658
|
013R00659
|
CE314A
|
A2XN0RD
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
Xerox
|
Xerox
|
HP
|
Konica Minolta
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
| Colour |
no color
|
magenta
|
yellow
|
magenta
|
no color
|
black
|
| Capacity |
12000.00
|
23000.00
|
51000.00
|
51000.00
|
14000.00
|
120000.00
|





