We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother DR-1050 Drum kit, 10K pages for Brother HL-1110
SKU
DR1050
£64.97
£54.14
In stock
0 available
SKU: DR1050
EAN: 4977766721769
The Genuine Brother DR-1050 Black Drum Unit – Single Pack. Prints 10,000 pages.The Genuine Brother DR-1050 Black Drum Unit – Single Pack. Prints 10,000 pages.
- Delivers up to 10,000 printed pages
- High quality genuine Brother drum
- Prevents waste, to save time and money
Categories: Drum Units, Black, DCP-1510, MFC-1810, MFC-1910 W, DCP-1610 W, DCP-1612 W, DCP-1512, HL-1201, HL-1210 W, DCP-1512 A, MFC-1815, HL-1211 W, MFC-1911 NW, DCP-1616 NW, HL-1212 W, DCP-1601, HL-1112, HL-1110, HL-1112 A, HL-1110 E, HL-1110 Series, HL-1112 Series, HL-1110 R, DCP-1610 WE, DCP-1612 WVB, DCP-1512 E, MFC-1810 E, DCP-1510 E, DCP-1512 Series, HL-1212 WVB, DCP-1617 NW, DCP-1610 WVB, DCP-1610 Series
| Capacity | 10000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| SKU | DR1050 |
| EAN | 4977766721769 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine replacement drum unit has been expertly designed for use with your Brother laser printer. The DR-1050 Drum Unit ensures that your printer’s able to continue delivering top quality results, ensuring your important documents are reproduced with all the clarity they deserve.
Compatible Printers: Brother HL-1212 W, Brother MFC-1810, Brother MFC-1910 W, Brother DCP-1610 W, Brother DCP-1617 NW, Brother DCP-1512 A, Brother HL-1112 Series, Brother DCP-1610 WVB, Brother DCP-1510, Brother DCP-1610 Series, Brother HL-1110, Brother HL-1112, Brother MFC-1911 NW, Brother DCP-1512, Brother HL-1110 R, Brother DCP-1512 Series, Brother DCP-1612 WVB, Brother HL-1201, Brother DCP-1610 WE, Brother HL-1110 E, Brother MFC-1815, Brother MFC-1810 E, Brother HL-1110 Series, Brother DCP-1612 W, Brother DCP-1510 E, Brother HL-1211 W, Brother HL-1212 WVB, Brother DCP-1601, Brother HL-1112 A, Brother DCP-1512 E, Brother HL-1210 W, Brother DCP-1616 NW
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Multipack | No |
| Brand compatibility | Brother |
| Page yield | 10000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, Green |
| Compatibility | HL-1110, HL-1112, HL-1210W, HL-1212W, DCP-1510, DCP-1512, DCP-1610W, DCP-1612W, MFC-1810, MFC-1910W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 332 mm |
| Weight | 283 g |
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 10 mm |
| Package depth | 10 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Technical details | |
| Page yield | 10000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Country of origin | Vietnam |
| Product colour | Black, Green |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Logistics data | |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Pallet gross weight | 98.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother DR-1050 Drum kit, 10K pages fo...
£64.97
£54.14
|
Recommended
HP C4127X/27X Toner cartridge black, 1...
£90.46
£75.38
|
HP Q2613X/13X Toner cartridge black hi...
£60.31
£50.26
|
Hot Product
HP C7115A/15A Toner cartridge black, 2...
£95.22
£79.35
|
New
HP Q7551A/51A Toner cartridge black, 6...
£57.13
£47.61
|
Popular
Canon 7616A005/703 Toner cartridge bla...
£73.66
£61.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DR1050
|
C4127X
|
Q2613X
|
C7115A
|
Q7551A
|
7616A005
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
Canon
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
Original
|
| Multipack |
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
no color
|
black
|
black
|
black
|
black
|
black
|
| Capacity |
10000.00
|
10000.00
|
4000.00
|
2500.00
|
6500.00
|
2000.00
|





