We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Black Box EHN9000U-0010 KVM cable White 3 m
SKU
EHN9000U-0010
£19.97
£16.64
In stock
0 available
SKU: EHN9000U-0010
EAN: 0822088072799
ServSwitch EC USB Server CableServSwitch EC USB Server Cable
- This specially designed cable enables you to connect a ServSwitchTM EC Series KVM switch to a USB server.
- Supports USB type KVM connections (USB and VGA) for ServSwitchTM EC switches with HD15 female CPU connectors.
- One end with one VGA, second end with one VGA and one USB connector.
Category: KVM Cables
| SKU | EHN9000U-0010 |
|---|---|
| EAN | 0822088072799 |
| Manufacturer | Black Box |
| Availability | In Stock |
For linking USB servers to your ServSwitch EC series KVM switches. - This specially designed cable enables you to connect a ServSwitch EC Series KVM switch to a USB server. - Supports USB type KVM connections (USB and VGA) for ServSwitch EC switches with HD15 female CPU connectors. - Guaranteed for life!
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Video port type | VGA |
| Keyboard port type | USB |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Product colour | White |
| Compatible products | ServSwitch EC |
| Technical details | |
| Cable length | 3 m |
| Package weight | 325.6 g |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Performance | |
| Connector gender | Male/Male |
| Cable length | 3 m |
| Video port type | VGA |
| Keyboard port type | USB |
| Product colour | White |
| Compatible products | ServSwitch EC |
| Packaging data | |
| Package width | 152.4 mm |
| Package length | 15.2 cm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 325.6 g |
| Other features | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
New
Black Box EHN9000U-0010 KVM cable Whit...
£19.97
£16.64
|
StarTech.com 15 ft 2-in-1 Universal US...
£22.97
£19.14
|
Recommended
StarTech.com 10 ft 2-in-1 Universal US...
£16.44
£13.70
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft RJ45 to DB9 Cisco Co...
£18.22
£15.18
|
Popular
Tripp Lite P778-006 USB/PS2 Combo Cabl...
£20.45
£17.04
|
Hot Product
ATEN USB KVM Cable 3m
£18.54
£15.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EHN9000U-0010
|
SVUSB2N1_15
|
SVUSB2N1_10
|
DB9CONCABL6
|
P778-006
|
2L-5203U
|
| Manufacturer |
Black Box
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Tripp Lite
|
Aten
|
| Video port type |
VGA
|
VGA
|
VGA
|
N/A
|
VGA
|
VGA
|




