We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BIC Marking 2000 permanent marker Bullet tip Black 12 pc(s)
SKU
8209153
£18.60
£15.50
In stock
0 available
SKU: 8209153
EAN: 3086122000095
Bullet tip, 1.7 mm, PVC free, 12 pcsBullet tip, 1.7 mm, PVC free, 12 pcs
Category: Bullet Tip
| SKU | 8209153 |
|---|---|
| EAN | 3086122000095 |
| Manufacturer | BIC |
| Availability | In Stock |
- Permanent alcohol-based ink
- Low-odor
- Quick-drying
- Weather and light resistant (black markers)
- Writes on most surfaces: paper, cardboard, glass, plastic, metal
- Color-coded cap with security lock
- Large ink capacity
- Ideal for the office or home
- Low-odor
- Quick-drying
- Weather and light resistant (black markers)
- Writes on most surfaces: paper, cardboard, glass, plastic, metal
- Color-coded cap with security lock
- Large ink capacity
- Ideal for the office or home
| Features | |
|---|---|
| Tip type | Bullet tip |
| Fast drying | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Light-resistant | Yes |
| Stroke width (min) | 1.7 mm |
| Ink type | Alcohol-based ink |
| Writing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 85 mm |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Doesn't contain | Xylene, PVC, Toluene |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 85 mm |
| Colour | |
| Writing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Doesn't contain | Xylene, PVC, Toluene |
You may also be interested in
| Product |
Popular
BIC Marking 2000 permanent marker Bull...
£18.60
£15.50
|
Hot Product
BIC 2000 permanent marker
£18.70
£15.58
|
Edding E300 permanent marker
£18.30
£15.25
|
Bestseller
Sharpie M15 permanent marker
£17.57
£14.64
|
Edding EcoLine 21 marker 10 pc(s) Black
£22.63
£18.86
|
Recommended
Edding 370 permanent marker Bullet tip...
£21.95
£18.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
8209153
|
820915
|
300-001
|
S0192584
|
4-21001
|
370-001
|
| Manufacturer |
BIC
|
BIC
|
Edding
|
Sharpie
|
Edding
|
Edding
|





