We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BIC Ecolutions Round Stic Black Stick ballpoint pen 60 pc(s)
SKU
893239
£31.85
£26.54
In stock
0 available
SKU: 893239
EAN: 0070330179257
Black, 1 mm, 60 pcsBlack, 1 mm, 60 pcs
Category: Black
| Product colour | Black,White |
|---|---|
| SKU | 893239 |
| EAN | 0070330179257 |
| Manufacturer | BIC |
| Availability | In Stock |
A quality stic ball pen made with recycled material Medium point: 1.0mm, line width 0.4mm Long barrel for writing comfort Smooth writing Cap and plug color match ink color Made from 74% recycled material Long lasting product: up to 2 kilometers writing length PVC free product French ecolabel NF Environnement (NF 400)
| Features | |
|---|---|
| Type | Stick ballpoint pen |
| Writing line length | 2000 m |
| Recycled material percentage | 74% |
| Writing colours | Black |
| Tip width | 1 mm |
| Line width | 0.4 mm |
| Product colour | Black, White |
| Certification | (NF 400 |
| Recycled material | Yes |
| Technical details | |
| Tip width | 1 mm |
| Line width | 0.4 mm |
| Certification | (NF 400 |
| Doesn't contain | PVC |
| Colour | |
|---|---|
| Writing colours | Black |
| Product colour | Black, White |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 60 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 60 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
BIC Ecolutions Round Stic Black Stick...
£31.85
£26.54
|
New
BIC 880648 ballpoint pen Black Stick b...
£28.16
£23.47
|
Popular
BIC 872731 ballpoint pen Black Stick b...
£28.16
£23.47
|
Hot Product
Papermate InkJoy 100 Black Stick ballp...
£40.84
£34.03
|
BIC 918518 ballpoint pen Black 50 pc(s)
£30.42
£25.35
|
Recommended
BIC Cristal Soft Blue Stick ballpoint...
£30.42
£25.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
893239
|
880648
|
872731
|
S0957120
|
918518
|
951434
|
| Manufacturer |
BIC
|
BIC
|
BIC
|
Papermate
|
BIC
|
BIC
|





