We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC SRV5KRIRK uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 5 kVA 5000 W
SKU
SRV5KRIRK
£2,380.50
£1,983.75
In stock
0 available
SKU: SRV5KRIRK
EAN: 0731304451969
APC SRV5KRIRK, Double-conversion (Online), 5 kVA, 5000 W, Pure sine, 110 V, 300 VAPC SRV5KRIRK, Double-conversion (Online), 5 kVA, 5000 W, Pure sine, 110 V, 300 V
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 5 kVA |
|---|---|
| Output power | 5000 W |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| SKU | SRV5KRIRK |
| EAN | 0731304451969 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
APC SRV5KRIRK. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 5 kVA, Output power: 5000 W. AC outlet types: Hard Wire 3-wire (1P + N + E). Rack capacity: 4U
| Power | |
|---|---|
| Output power | 5000 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Output power | 5000 W |
| Input operation voltage (min) | 110 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| SmartSlot | Yes |
| AC outlet types | Hard Wire 3-wire (1P + N + E) |
| SmartConnect port | No |
| Design | |
| Rack capacity | 4U |
| Packaging content | |
| Management card included | No |
| Packaging data | |
| Management card included | No |
You may also be interested in
| Product |
Popular
APC SRV5KRIRK uninterruptible power su...
£2,380.50
£1,983.75
|
Bestseller
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
£2,236.46
£1,863.72
|
APC Smart-UPS X SMX2200RMHV2U - 2200VA...
£2,757.08
£2,297.57
|
Hot Product
APC Smart-UPS X SMX3000RMHV2U - 3000VA...
£3,182.52
£2,652.10
|
Recommended
APC Smart-UPS X SMX2200HV - 2200VA, 8x...
£2,000.89
£1,667.41
|
APC Smart-UPS X SMX3000HV - 3000VA, 8x...
£2,647.72
£2,206.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRV5KRIRK
|
SMX1500RMI2UNC
|
SMX2200RMHV2U
|
SMX3000RMHV2U
|
SMX2200HV
|
SMX3000HV
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Output power capacity |
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
| Form factor |
N/A
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
| Output power |
3000W to 6000W
|
1000W to 1500W
|
1500W to 2000W
|
2000W to 3000W
|
1500W to 2000W
|
2000W to 3000W
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|




