We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
SKU
AP8702S-WWX590
£74.18
£61.82
In stock
0 available
SKU: AP8702S-WWX590
EAN: 0731304303251
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, BluePower Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
Category: Power Cables
Wide selection of Rack PDU power cords for a variety of IT equipment.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.61 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.61 m |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Blue |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 700 g |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 700 g |
| Packaging data | |
| Package width | 70 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 700 g |
| Quantity per pack | 6 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
APC Power Cord Kit (6 ea), Locking, C1...
£74.18
£61.82
|
APC AP9875 power cable Black 2.5 m C19...
£67.32
£56.10
|
Popular
APC Power Cord, C19 to IEC309 16A, 2.5m
£102.89
£85.74
|
APC AP9880 power cable Black 0.6 m C14...
£93.64
£78.03
|
Bestseller
Cisco 3750X Stack Black 0.3 m
£88.68
£73.90
|
Hot Product
APC Power Cord, Locking C19 to IEC309-...
£105.46
£87.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AP8702S-WWX590
|
AP9875
|
AP9876
|
AP9880
|
CAB-SPWR-30CM=
|
AP8758
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
Cisco
|
APC
|





