We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC DLRT5KRMXLI uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 5 kVA 4500 W
SKU
DLRT5KRMXLI
£6,302.66
£5,252.22
In stock
0 available
SKU: DLRT5KRMXLI
EAN:
3U, 4500 Watt/5000 VA, AC 230 V, Sinewave, black3U, 4500 Watt/5000 VA, AC 230 V, Sinewave, black
- Boost and trim automatic voltage regulation (AVR)
- Intelligent battery management
- Power conditioning
- Temperature-compensated battery charging
- Automatic restart of loads after UPS shutdown
- Automatic self-test
- Cold-start capable
- Disconnected battery notification
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 5 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 4500 W |
| Form factor | Rackmount |
| SKU | DLRT5KRMXLI |
| Manufacturer | APC |
| Availability | In Stock |
In addition to legendary reliability and manageability, Smart-UPS have extremely high efficiency at low, medium and high load levels making them ideal for today's multi-core or virtualized servers that have varying load consumption. Rack mounted Smart-UPS are ideal for powering Blade or density optimized servers in a distributed power protection environment as the primary or redundant protection. Smart-UPS models have long been considered the benchmark for all network and server UPS's. Smart-UPS feature a 16-segment LED display, extended range automatic voltage regulation (AVR), and pure sine wave output on battery.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 4500 W |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | Yes |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output power | 4500 W |
| Input operation voltage (max) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 5 kVA |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB port type | USB Type-B |
| Design | |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
You may also be interested in
| Product |
APC DLRT5KRMXLI uninterruptible power...
£6,302.66
£5,252.22
|
Recommended
APC Smart-UPS On-Line, 6kVA/6kW, Tower...
£6,247.84
£5,206.53
|
Popular
APC Smart-UPS On-Line, 5kVA, Tower, 23...
£5,374.75
£4,478.96
|
APC Smart-UPS On-Line, 8kVA/8kW, Tower...
£8,136.71
£6,780.59
|
Hot Product
APC Smart-UPS On-Line SRT8KRMXLI - 8kW...
£8,534.24
£7,111.87
|
Bestseller
APC Smart-UPS On-Line SRT5KRMXLI - 500...
£5,683.86
£4,736.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DLRT5KRMXLI
|
SRT6KXLI
|
SRT5KXLI
|
SRT8KXLI
|
SRT8KRMXLI
|
SRT5KRMXLI
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Output power capacity |
N/A
|
6000VA to 8000VA
|
4000VA to 6000VA
|
8000VA to 16000VA
|
8000VA to 16000VA
|
4000VA to 6000VA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Form factor |
Rackmount
|
Rackmount/Tower
|
N/A
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount
|
| Output power |
3000W to 6000W
|
3000W to 6000W
|
3000W to 6000W
|
6000W to 9000W
|
6000W to 9000W
|
3000W to 6000W
|
| UPS topology |
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|
Double-conversion (Online)
|





