We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 Tray
SKU
100-000001591
£156.94
£130.78
In stock
0 available
SKU: 100-000001591
EAN: 5054444604220
Socket AM5, 6 cores, 12 threads, 4.2 GHz base clock, 4.7 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 WSocket AM5, 6 cores, 12 threads, 4.2 GHz base clock, 4.7 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
Category: Processors
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-000001591 |
| EAN | 5054444604220 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD Ryzen 5 8400F is the starting point for PC gaming processors.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 8400F |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB ports quantity | 5 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16...
£156.94
£130.78
|
New
HPE Intel Xeon-Silver 4208 (2.1GHz/8-c...
£146.44
£122.03
|
Popular
HPE Intel Xeon Silver 4208 processor 2...
£146.44
£122.03
|
Recommended
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
£139.33
£116.11
|
Hot Product
HP Intel Xeon Gold 5218R processor 2.1...
£191.51
£159.59
|
HP Intel Xeon Gold 5222 processor 3.8...
£174.61
£145.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001591
|
P02491-B21
|
P10938-B21
|
100-100000644MPK
|
P18506-L21B
|
P08679-L21B
|
| Manufacturer |
AMD
|
HPE
|
HPE
|
AMD
|
HP
|
HP
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket AM4
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Xeon Silver
|
Intel Xeon Silver
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor cores |
6
|
8
|
8
|
N/A
|
20
|
4
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Box
|
N/A
|
N/A
|




