We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GDDR6
SKU
100-506085
£479.62
£399.68
In stock
0 available
SKU: 100-506085
EAN: 0727419416801
8 GB, GDDR6, 256-bit, 448 GB/s, 205W, Double Slot, 10.5", Full Height, 1x PCIe 6-pin, 1x PCIe 8-pin, 5x Mini-DisplayPort 1.4, 1x USB-C8 GB, GDDR6, 256-bit, 448 GB/s, 205W, Double Slot, 10.5", Full Height, 1x PCIe 6-pin, 1x PCIe 8-pin, 5x Mini-DisplayPort 1.4, 1x USB-C
Category: Graphics Cards
| Graphics processor | Radeon Pro W5700 |
|---|---|
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 256 bit |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| SKU | 100-506085 |
| EAN | 0727419416801 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
RDNA Architecture Leading Real-World Power Efficiency
Overall System Power Consumption in Real World 3D Design Workflows (lower is better)
System Power Consumption (Watts)
Wireless Professional VR
Powered by Radeon™ Pro Software for Enterprise and AMD Radeon™ ReLive for VR, wireless professional VR means you have untethered freedom to naturally navigate your creations as you would in the real world1.
AMD Remote Workstation
Easily access the full GPU-accelerated experience of your select AMD Radeon™ Pro graphics card-powered workstation from virtually anywhere with the remote workstation IP built into Radeon™ Pro Software when using Citrix Virtual Apps and Desktops™ or Microsoft® Remote Desktop2.
Architecture, Engineering and Construction
Streamlining workflows for Architecture, Engineering and Construction
Design and Manufacturing
Peak Productivity for Design Engineers
AMD RDNA Architecture
RDNA architecture is designed for the next generation of high-performance gaming.
AMD Remote Workstation
Your workstation virtually anywhere.
AMD Radeon™ Pro Software
AMD's powerful and reliable professional-grade graphics software designed to unleash your creativity.
Overall System Power Consumption in Real World 3D Design Workflows (lower is better)
System Power Consumption (Watts)
Wireless Professional VR
Powered by Radeon™ Pro Software for Enterprise and AMD Radeon™ ReLive for VR, wireless professional VR means you have untethered freedom to naturally navigate your creations as you would in the real world1.
AMD Remote Workstation
Easily access the full GPU-accelerated experience of your select AMD Radeon™ Pro graphics card-powered workstation from virtually anywhere with the remote workstation IP built into Radeon™ Pro Software when using Citrix Virtual Apps and Desktops™ or Microsoft® Remote Desktop2.
Architecture, Engineering and Construction
Streamlining workflows for Architecture, Engineering and Construction
Design and Manufacturing
Peak Productivity for Design Engineers
AMD RDNA Architecture
RDNA architecture is designed for the next generation of high-performance gaming.
AMD Remote Workstation
Your workstation virtually anywhere.
AMD Radeon™ Pro Software
AMD's powerful and reliable professional-grade graphics software designed to unleash your creativity.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Stream processors | 2304 |
| Graphics processor | Radeon Pro W5700 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Bandwidth | 448 GHz |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 5 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Video | |
| OpenCL version | 2.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Performance | |
|---|---|
| OpenCL version | 2.0 |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Design | |
| Fan diameter | 26.7 cm |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Blue |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 6-pin, 1x 8-pin |
| Power consumption (typical) | 205 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Blue |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
AMD Pro W5700 Radeon Pro W5700 8 GB GD...
£479.62
£399.68
|
Popular
Lenovo 4X61E26090 graphics card NVIDIA...
£561.80
£468.17
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£432.72
£360.60
|
Hot Product
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£443.66
£369.72
|
Recommended
Lenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA...
£450.85
£375.71
|
Bestseller
ASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForc...
£473.94
£394.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-506085
|
4X61E26090
|
100-300000078
|
900-5G172-2280-000
|
4X61Q73041
|
90YV0MP2-M0NA00
|
| Manufacturer |
AMD
|
Lenovo
|
AMD
|
Nvidia
|
Lenovo
|
ASUS
|
| Interface type |
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
| Maximum resolution |
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
Radeon Pro W5700
|
T600
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
GeForce RTX 5060 Ti
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
0
|
0
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
N/A
|
4
|
N/A
|
0
|
3
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
| Graphics processor family |
AMD
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|





