We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AddOn Networks FG-TRAN-SX-AO network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s SFP 850 nm
SKU
FG-TRAN-SX-AO
£29.51
£24.59
In stock
0 available
SKU: FG-TRAN-SX-AO
EAN: 0821455308141
LC, SMF, 850nm, 550m, SX, Non-DOMLC, SMF, 850nm, 550m, SX, Non-DOM
Category: network transceiver modules
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | FG-TRAN-SX-AO |
| EAN | 0821455308141 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | In Stock |
This Fortinet® FG-TRAN-SX compatible SFP transceiver provides 1000Base-SX throughput up to 550m over multi-mode fiber (MMF) at a wavelength of 850nm using a LC connector. Our transceiver is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Fortinet® transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. It is built to meet or exceed the specifications of Fortinet®, as well as to comply with multi-source agreement (MSA) standards to ensure seamless network integration. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available upon request.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Technical details | |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SX |
| Packaging data | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 121 mm |
| Package width | 69.8 mm |
| Package height | 30.5 mm |
You may also be interested in
| Product |
New
AddOn Networks FG-TRAN-SX-AO network t...
£29.51
£24.59
|
Bestseller
D-Link 1-port Mini-GBIC SFP to 1000Bas...
£29.10
£24.25
|
Popular
Zyxel SFP-SX-D network transceiver mod...
£43.12
£35.93
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-GE-S Compatible...
£29.57
£24.64
|
StarTech.com Cisco GLC-SX-MM Compatibl...
£29.88
£24.90
|
Hot Product
StarTech.com Cisco SFP-10G-SR Compatib...
£43.92
£36.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FG-TRAN-SX-AO
|
DEM-311GT
|
91-010-204001B
|
SFPGESST
|
SFPGLCSXMMST
|
SFP10GSRST
|
| Manufacturer |
AddOn Networks
|
D-Link
|
Zyxel
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
11100 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
N/A
|
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





