We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
3M 7000033998 stationery/craft scissors Office scissors Straight cut Grey, Red
SKU
7000033998
£5.96
£4.97
In stock
0 available
SKU: 7000033998
EAN:
Scotch™ Comfort Scissors Red, 18 cm, 1/PackScotch™ Comfort Scissors Red, 18 cm, 1/Pack
- Stay sharp with ScotchTM Scissors
- Great for everyday, light duty cutting needs around the home and office
- Sharp, hardened stainless steel blades for cutting performance
- Soft comfort grip handle for ease of use
- Handle designed for both right and left handed users
Category: stationery scissors
| SKU | 7000033998 |
|---|---|
| Manufacturer | 3M |
| Availability | In Stock |
Scotch™ Comfort Scissors come with soft comfort grip handle for ease of use. The high quality stainless steel blades make it great for everyday use.
Scotch™ Comfort Scissors Handle is designed for both right and left handed users.
Scotch™ Comfort Scissors Handle is designed for both right and left handed users.
| Features | |
|---|---|
| Target audience | Adult |
| Proper use | Office scissors |
| Type | Single |
| Hand orientation | Ambidextrous |
| Cut type | Straight cut |
| Product colour | Grey, Red |
| Blade material | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Length | 180 mm |
| Height | 10 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
3M 7000033998 stationery/craft scissor...
£5.96
£4.97
|
Hot Product
Scotch 1407 stationery/craft scissors...
£4.96
£4.13
|
Bestseller
Q-CONNECT KF03987 stationery/craft sci...
£6.74
£5.62
|
New
Scotch 1427 stationery/craft scissors...
£6.53
£5.44
|
Popular
Scotch 1428 stationery/craft scissors...
£7.81
£6.51
|
Durable 177201 stationery/craft scissors
£7.00
£5.83
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
7000033998
|
1407
|
KF03987
|
1427
|
7000081639
|
177201
|
| Manufacturer |
3M
|
Scotch
|
Q-CONNECT
|
Scotch
|
Scotch
|
Durable
|
| Cut type |
Straight cut
|
Straight cut
|
N/A
|
Straight cut
|
Straight cut
|
N/A
|
| Target audience |
Adult
|
Adult
|
N/A
|
Adult
|
Adult
|
N/A
|





