We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable 776010 waste container Round Plastic Grey
SKU
776010
£8.81
£7.34
In stock
0 available
SKU: 776010
EAN: 4005546729855
Waste basket ECO 16L roundWaste basket ECO 16L round
- Round, elegant waste basket
- The item bears the Blue Angel eco-label and is made of at least 80% post-consumer recycled material
- Smooth interior for easy cleaning
- Filling capacity: 16 litres
- With carry handles for easier transport
Category: Round
| Type | Waste basket |
|---|---|
| SKU | 776010 |
| EAN | 4005546729855 |
| Manufacturer | Durable |
Product details
- Round, elegant waste basket
- Uses recycled plastics in Blue Angel quality
- Smooth interior for easy cleaning
- Filling capacity: 16 litres
- With carry handles for simple transport
- Round, elegant waste basket
- Uses recycled plastics in Blue Angel quality
- Smooth interior for easy cleaning
- Filling capacity: 16 litres
- With carry handles for simple transport
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Waste basket |
| Easy to clean | Yes |
| Handles quantity | 2 |
| Handle(s) | Yes |
| Shape | Round |
| Material | Plastic |
| Product colour | Grey |
| Total capacity | 16 L |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 315 mm |
| Height | 330 mm |
| Depth | 315 mm |
| Features | |
| Type | Waste basket |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Durable 776010 waste container Round P...
£8.81
£7.34
|
ADDIS BIN LID ROUND BLK FOR 90L BASE
£11.28
£9.40
|
Bestseller
Q-CONNECT Q-CONNECT WASTE BIN 14 LITRE...
£7.28
£6.07
|
Q-CONNECT Q-CONNECT PAPER BASKET 15 LI...
£7.50
£6.25
|
Hot Product
Q-CONNECT Q-CONNECT WASTE BIN 15L BLUE
£7.50
£6.25
|
Recommended
Leitz Recycle Waste Paper Bin
£9.42
£7.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
776010
|
0766 MOB
|
KF01124
|
KF01128
|
KF01127
|
53280095
|
| Manufacturer |
Durable
|
ADDIS
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Leitz
|


