We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect MC-USBCC8 USB cable USB 3.2 Gen 2x2 8 m USB C Black
SKU
MC-USBCC8
£0.00
£0.00
In stock
0 available
SKU: MC-USBCC8
EAN: 5715063641996
USB-C to USB-C Cable 8m Premium, 100W, 20Gbps, 4K60HzUSB-C to USB-C Cable 8m Premium, 100W, 20Gbps, 4K60Hz
Category: USB Cables
| SKU | MC-USBCC8 |
|---|---|
| EAN | 5715063641996 |
| Manufacturer | Microconnect |
| PDF URLs |
View PDF |
See the full Premium Assortment at the following link:
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 20Gbps datas transfers, 100W of Power Delivery, 20V/5A of Fast-Charging performance, and 3840x2160p Ultra HD 4K video output at 60Hz RGB 4:4:4.
This USB 3.2 Cable (Type-C Male to Male) connects between two USB Type-C devices for the fastest possible data transfer and charging rates available. Precision data transfers and power delivery mean this cable supports PD100W for 100W of Power Delivery charging - perfect for charging USB devices.
https://www.eetgroup.com/en-zz/campaigns/microconnect-premium
With this Premium MicroConnect USB-C cable you can now go all-in with a fully specced Gen2 USB-C cable, capable of 20Gbps datas transfers, 100W of Power Delivery, 20V/5A of Fast-Charging performance, and 3840x2160p Ultra HD 4K video output at 60Hz RGB 4:4:4.
This USB 3.2 Cable (Type-C Male to Male) connects between two USB Type-C devices for the fastest possible data transfer and charging rates available. Precision data transfers and power delivery mean this cable supports PD100W for 100W of Power Delivery charging - perfect for charging USB devices.
| Features | |
|---|---|
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 8 m |
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable diameter | 5 mm |
| Weight | 383 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 5 mm |
| Cable length | 8 m |
| Weight | 383 g |
| Package weight | 394 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 394 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable colour | Black |
| Other features | |
| Product colour | Black |