We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 640 G11 Intel Core Ultra 5 125U Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
- Intel CoreTM Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display
- Intel Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe Gen4 NVMeTM TLC SED SSD
| SKU | D4GG9EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0199896735643 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | In Stock |
| Product Family | EliteBook |
| PDF URLs |
View PDF |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[4]
Designed for where life takes you
Express yourself in almost any light using the ultra-bright outdoor viewable touch display with anti-glare and ambient light sensors.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.[5]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[8]
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption.[9]
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[10]
Enterprise performance improvements
Enjoy the new 14-inch 16:10 display and large keyboard and clickpad.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[3]
Crystal-clear speakers
Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by Dynamic Voice Leveling[6] and AI Noise Reduction.[6]
Help protect our shared future
This PC contains at least 50-percent post-consumer recycled plastic in the keycaps.[7]
The right AI-enhanced PC is essential for any workforce. The secure and easy to manage HP EliteBook 640 provides a wide range of configurable features with the latest Intel processor[2], robust memory, and rich collaboration features that allows for easy standardization within existing IT environments.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 125U |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| NPU performance up to | 11 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Yes |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735643 |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199896735643 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Support Assistant | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 449 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| AC adapter included | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Anti-glare screen | Yes |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. Batteries have a default one year limited warranty. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |