We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 9SXEBM180RT3UG2 uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online)
SKU
9SXEBM180RT3UG2
£1,577.36
£1,314.47
Out of stock
0 available
SKU: 9SXEBM180RT3UG2
EAN: 3553340710711
9SX EBM 180V RT3U G29SX EBM 180V RT3U G2
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| SKU | 9SXEBM180RT3UG2 |
|---|---|
| EAN | 3553340710711 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Out of Stock |
Eaton 9SX Gen2 extended battery module (EBM), 180V, Rack/tower, 3U, Rack-mounting kit included
| Performance | |
|---|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Features | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Pure sine |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C19 coupler, Terminal |
| Power plug | Terminal |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| Rack capacity | 3U |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Certification | IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, IEC/EN 62040-3, CE, cULus, UKCA, Cm, Ukr, RCM |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, UKCA, cULus |
| Certificates | |
| Certification | IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, IEC/EN 62040-3, CE, cULus, UKCA, Cm, Ukr, RCM |
| Compliance certificates | CE, UKCA, cULus |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 65.7 kg |
| Width | 440 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 636 mm |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
You may also be interested in
| Product |
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2U - 1500VA,...
£1,628.46
£1,357.05
|
APC Smart-UPS X SMX1500RMI2UNC - 1500V...
£2,236.46
£1,863.72
|
APC Smart-UPS SMT1500RMI1U - 4x C13, U...
£1,317.72
£1,098.10
|
APC Smart-UPS X SMX2200HV - 2200VA, 8x...
£2,000.89
£1,667.41
|
APC Smart-UPS On-Line SRT Battery Pack...
£1,902.16
£1,585.13
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SMX1500RMI2U
|
SMX1500RMI2UNC
|
SMT1500RMI1U
|
SMX2200HV
|
SRT192BP2
|
| Manufacturer |
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
APC
|
| Output power capacity |
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
8000VA to 16000VA
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Form factor |
Rackmount/Tower
|
Rackmount/Tower
|
Rackmount
|
Rackmount/Tower
|
N/A
|
| Output power |
1000W to 1500W
|
1000W to 1500W
|
500W to 1000W
|
1500W to 2000W
|
N/A
|
| UPS topology |
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Line-interactive
|
N/A
|




