We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts MBXDE-BA0221 laptop spare part Battery
SKU
MBXDE-BA0221
£46.02
£38.35
In stock
0 available
SKU: MBXDE-BA0221
EAN: 5704174371786
Laptop Battery for Dell 49.28Wh Li-Pol 7.7V 6400mAh BlackLaptop Battery for Dell 49.28Wh Li-Pol 7.7V 6400mAh Black
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 12 month Warranty
Category: notebook spare parts
| Brand compatibility | DELL |
|---|---|
| Type | Battery |
| SKU | MBXDE-BA0221 |
| EAN | 5704174371786 |
| Manufacturer | CoreParts |
| PDF URLs |
View PDF |
Discover the trusted quality of CoreParts. Engineered to deliver unmatched performance and ensures that your device remains powered and ready for all your demands. Produced with rigorous quality control, each component meets high standards for reliability and longevity. Backed by a 12 Month(s) warranty, CoreParts products offer you confidence in every use, knowing you're investing in sustainability and cost efficiency. Our easy-to-install parts help you avoid costly replacements, empowering you to extend the life of your devices, reduce e-waste, and support a greener future. Choose CoreParts for high-quality, value-driven solutions that stand up to daily use and deliver ongoing reliability.
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Compatibility | Dell Notebook, Laptop H0DN8, H0DN8+QQ2-01024, Latitude 7000 7410 14" Touchsc, Latitude 7410 2-in-1 |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery voltage | 7.7 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 108 mm |
| Depth | 4 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 210 g |
| Packaging data | |
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package weight | 470 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |