We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct FB3M-LCLC-100D InfiniBand/fibre optic cable 10 m
SKU
FB3M-LCLC-100D
£8.02
£6.68
In stock
0 available
SKU: FB3M-LCLC-100D
EAN: 5055781213892
CDL 10MTR LCLC-50/125 OM3 AQUACDL 10MTR LCLC-50/125 OM3 AQUA
Category: Fibre Cables
| SKU | FB3M-LCLC-100D |
|---|---|
| EAN | 5055781213892 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | In Stock |
Fibre optic cables use glass threads (fibres) to transmit data. These fibres transmit the data by using modulated light waves. Fibre cables are popular because they have a much greater bandwidth than the standard copper networking cables.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 10 m |